fbpx

כולם בשביל אחד ושלושה בשביל כולם: שלושת האחים למשפחת זיאדה מהכפר ינוח משרתים כלוחמים באותו הגדוד

זמן קריאה מוערך: 5 דקות

"אם קורה אירוע כלשהו בגזרה או שיש מצב מסוכן, ההורים שלנו מודאגים מאוד- כי שלושתנו בחוץ ומוקפצים לאירוע" 

עצב מהול בשמחה, כך חשו בימים האחרונים חיילי הגדוד הדרוזי "חרוב" שנסגר 41 שנים לאחר הקמתו. הגדוד נסגר על מנת לשלב את הלוחמים הדרוזים בכלל יחידות הצבא וע"י כך לשלבם בחברה הישראלית. צה"ל פיזר את המחלקות בין כלל חטיבות החי״ר, 
לאחר שבוע עמוס של טקסים ואירועי סגירה בהשתתפות, שר הביטחון, צמרת צה"ל ונכבדי העדה הדרוזית, הצלחנו לתפוס לראיון את סגן אדהם זיאדה, מהיישוב ינוח, מפקד מחלקה בגדוד.
אחים משפחת זיאדה
"התגייסתי ב-2012 לגדוד חרב. ידעתי מראש שאני רוצה להיות לוחם ולשרת שם גם בגלל האווירה החמה והמשפחתית וגם בגלל שרבים מחבריי התגייסו לגדוד חרב. ידעתי שאחווה שם שירות משמעותי ותהיה לי המון תמיכה ותחושה של בית גם במסגרת החדשה והזרה של הצבא". 
ואכן, אצל אדהם תחושת הביתיות בלטה באופן מיוחד- אדהם בן ה-22 הוא חלק משלישיה , שלושה אחים בני אותו גיל- שכולם התגייסו לשרת בגדוד. 
"זה לא פשוט לשרת באותו מקום עם שני האחים שלך" הוא משתף. "ההכשרה היא מאוד מאתגרת, ויצא לי לראות את האחים שלי, שהם האנשים הכי קרובים אליי, במצבים מאוד מורכבים- עובדים קשה, מתאמצים, וסוגרים שבתות הרבה זמן מחוץ לבית.
אבל מצד שני, למרות הקשיים- להיות בחברה מוכרת עם האחים והמשפחה שלי זה משהו שתמיד עוזר ומחמם את הלב, עוזר להרגיש בבית למרות המסגרת שכל כך שונה מכל מה שהכרנו".
בל נשכח שכאשר שלושת האחים משרתים יחד כלוחמים- זו גם דאגה משולשת להורים. "אם קורה אירוע כלשהו בגזרה או שיש מצב מסוכן, ההורים שלנו מודאגים מאוד- כי שלושתנו בחוץ ומוקפצים לאירוע. אבל מצד שני, יש בזה גם משהו מנחם עבורם. הם יודעים שאנחנו שומרים אחד על השני, נמצאים שם אחד בשביל השני ויכולים לתמוך ולעזור כשצריך".
כמו כל הלוחמים, עבר אדהם הכשרה של לוחם בת שישה חודשים, שאחריה יצא לקורס מ"כים
מוקדם ושובץ כמפקד בבא"ח נחל- בסיס האימונים שבו מכשירים את המתגייסים החדשים לגדוד, בו הם עוברים טירונות ואימון מתקדם. "רציתי לצאת לפיקוד כדי לתת מעצמי כמה שאפשר" הוא מספר. והגישה הזאת אכן באה לידי ביטוי גם בהמשך שירותו, כשהחליט לצאת לקורס קצינים.  
כשהיה לקראת סיום הכשרתו בקורס הקצינים, פרץ מבצע "שובו אחים" , שבו הגדוד הוקפץ ליהודה ושומרון "עשינו סריקות, מארבים וחיפושים בחברון" הוא מספר ,ומיד לאחר מכן פרץ  "צוק איתן" שגם בו הם לקחו חלק. "הייתי במגמת גפן בקורס קצינים, מגמה לקצינים לוחמים, ולקחנו חלק בשבועיים האחרונים של הלחימה בעזה. עשינו מה שיכולנו כדי לתרום כמה שאפשר".
בסוף קורס הקצינים שובץ כמפקד מחלקה באותו בסיס של הכשרות הטירונים, בו פיקד על מחלקות של טירונים מרגע גיוסם עד הכשרתם ללוחמים בגדוד. 
אדהם מציין שמדובר בתפקיד לא פשוט כשזה נוגע להכשרת טירונים. "צריך לקחת חייל שלפני רגע היה רק תלמיד בתיכון, ילד של אמא ואבא שרגיל לבית ולזה שיש לו את הזמן שלו והוא עושה מה שהוא רוצה מתי שהוא רוצה, בלי מפקדים- ולהפוך אותו לחייל רציני וממושמע שמסוגל להיות לוחם. זה תהליך מאוד מורכב ומאתגר, אך בסופו מרגישים גאווה עצומה. מאדם שלא ידע שום דבר על לחימה, על ערכי הצבא ועל ההתנהלות בו- החייל הופך ללוחם אמיץ שמגן על המדינה שלו, והידיעה שיש לי חלק משמעותי בזה ממלאת אותי גאווה. נדרש לתהליך הזה הרבה מאמץ ועבודה קשה, אבל בסופו יש סיפוק עצום" הוא מתרגש.
אדהם לקח את תפקידו כמפקד במלוא הרצינות, והקפיד לשמור על קשר הדוק עם החיילים עליהם פיקד . "היה לי קשר עם כל אחד. הייתי מבקר בבתים שלהם, דואג להם ומקפיד להיות מעורב במה שצריך באופן אישי, כדי לוודא שטוב להם". וכנראה שההשקעה והדאגה השתלמו- "אני בקשר עד היום עם החיילים שלי. אנחנו מדברים בטלפון, מתעדכנים, וגם נפגשים מדי פעם" הוא מספר בסיפוק.
שני אחיו עשו מסלול דומה לשלו – גם הם יצאו לקורס מפקדים מוקדם, ואחד מהם גם המשיך ועשה קורס קצינים (השני נפצע במהלך ההכנה לקורס הקצינים). למעשה, אחיו התגייס כמעט חצי שנה לפניו- ולכן הוא ידע לספר לו על כל מה שהוא עומד לעבור "אחי היה מדריך אותי לפני כל שלב. הוא היה מספר לי מה אני עומד לעבור, ככה שידעתי מה מצפה לי ובפני מה אני עומד. הוא היה בשבילי מין מורה דרך, מאוד הערכתי את מה שהוא עובר וידעתי שאלו דברים שגם אני ארצה לעשות".
לאחר שירותו בבסיס ההכשרות, עבר אדהם תפקיד לפלוגת חו"ד בגדוד, בה פיקד על חיילים בשטח – עד לסגירתו של הגדוד השבוע. 
בנושא זה מוסיף שלא כולם היו מרוצים מההחלטה לסגור את הגדוד בהתחלה. "היה לי קשה עם הבשורה של סגירת הגדוד בהתחלה, לא הבנתי אותה כי הרי מדובר בגדוד חזק עם היסטוריה ומורשת עשירה. אבל כשעבר הזמן, אני רואה שיש הרבה יתרונות לצעד הזה. זה חושף אנשים לדברים חדשים ומפתח אותם, עוזר להם להשתלב באופן שאני בטוח שיסייע להם גם מחוץ לצבא".
ואכן, לאחר הסגירה השבוע אדהם כבר התחיל בתפקיד חדש כמפקד מחלקה בחטיבת כפיר- בה הוא צופה לעצמו ולשאר החיילים הדרוזים התחלה של דרך חדשה.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
גיליון השבוע
מופץ בעשרות ישובים משנת 1986 לפרסום 04-6971469

פוד- טרק 'חברותא' נפתח בצפת- כחלק ממיזם תעסוקה לבעלי מוגבלויות בסמוך לשוק העירוני

זמן קריאה מוערך: 2 דקות בצפת ממשיכים לפעול לשילוב בעלי מוגבלויות בשגרת החיים העירונית ולסייע בפיתוח והוספת מסגרות נרחבות למען אוכלוסייה חשובה זו. כזכור, בחודשים האחרונים יחד עם עמותת כוכב

מפקד חטיבת החרמון והגולן:"אנו פועלים ללא לאות לסכל ולפגוע בכל במי שמנסה לשבש את שגרת חיינו"

זמן קריאה מוערך: 2 דקות לפני כחודשיים נכנס לתפקידו אל"ם אורן שמחה כמפקד חטיבת הגולן והחרמון. לקראת ראש השנה הראשון שלו בגזרה כמפקד החטיבה הוציא אל"ם, אורן שמחה אגרת ברכה מיוחדת

דילוג לתוכן