fbpx

מורשת האב בדרכו של הבן: לואי חסן מפקד גדוד ברדלס ממשיך את דרכו הקרבית של אביו

זמן קריאה מוערך: 4 דקות
התפוח לא נופל רחוק מהעץ: עבור רס"ן במיל' אנואר חסן ובנו סמל לואי חסן מהכפר סאג'ור, הביטוי השחוק הזה הוא לא רק פתגם
כאשר רס"ן במיל' אנואר חסן (50) מסאג'ור השתחרר מהצבא בשנת 2007, הוא לא תיאר לעצמו שמספר שנים לאחר מכן בנו, לואי, ימשיך את דרכו הקרבית באמצעות פיקוד בגדוד חי"ר חדש לחלוטין, גדוד ברדלס, וימסד מסורת משלו.
בין התפקידים הרבים שמילא אנואר, כיום בכיר במשרד הבינוי והשיכון, במהלך שירותו ניתן למנות מפקד מחלקה בגדוד חרב, מפקד פלוגת טירונים, קצין מבצעים בחטיבה הצפונית באוגדת עזה וקצין אג"ם באותה החטיבה. בתפקידו האחרון שירת באוגדה 91, או בשמה המבצעי "עוצבת הגליל", כראש מדור מטעם קצין חי"ר וצנחנים ראשי ולמעשה עסק בכתיבת תורה חדשה לביצוע הביטחון השוטף באוגדה. 
לואי חסן ברדלס
"בורכתי באשת בית שהשקיעה את כל כולה בגידול הילדים", הוא מספר על ההתמודדות של משפחתו עם הקריירה הצבאית של אביהם. "הייתי מגיע הביתה פעם בשבועיים-שלושה, והיו פעמים שבהן לא הייתי בבית חודש, ומכיוון שהיה מדובר בפעילות מבצעית- המשפחה לא הייתה יכולה לבוא לבקר אותי". לאחר תקופה של שנה אותה הקדיש לבית ולמשפחה, התחיל, כאמור, את עבודתו במגזר הציבורי- במשרד הבינוי והשיכון.
כבן לאב בעל קריירה צבאית כה ענפה, היה ברור ללואי (20) כי הוא הולך להתגייס. "זה תמיד היה מובן מאליו", הוא מספר בראיון ל"חדש בגליל", "זה משהו שהחדירו לי עוד מהבית. בילדותי הייתי רואה את אבא על מדים פעמים רבות, מה שהוביל להחלטה להתגייס. עד שהייתי בן 10, הייתי רואה אותו פעם בשבועיים בערך. זה לא היה פשוט, במיוחד שראיתי שהאבות של החברים שלי חוזרים הביתה כל יום. אבל עמוק בפנים ידעתי שיש לכך סיבה, שהוא שומר על המדינה. מאוחר יותר, כשהתבגרתי, עשיתי מכינה קדם צבאית וידעתי שאני על המסלול הנכון".
באופן אירוני, על אף הקריירה הצבאית של אב המשפחה, נושא הצבא "לא כל כך מדובר בבית", לדבריו של לואי. "מה שכן, הצבא לחלוטין היה במחשבה שלי מחוץ לבית". ואכן, הוא לקח חלק בתנועת "אחריי!" בכרמיאל, ובמסגרת זו סייע בארגון טיולים רבים, כגון ימי גדנ"ע בבסיסים שונים. "במהלך הפעילויות האלה הייתי מסתכל על המדריכים ורוצה להיות כמוהם. ידעתי שזה המקום שבו אני רוצה להיות- הצבא, ושזאת נקודת פתיחה מעולה". יש לציין כי סאג'ור מחזיקה באחוזי גיוס גבוהים במיוחד לגופי הביטחון השונים- צה"ל, משטרת ישראל, מג"ב ואפילו שב"כ. לואי, כבן המקום, הוא דוגמה חיה לכך.
עם מוטיבציה בשמיים, התגייס באוגוסט 2014 לחטיבת כפיר, ולאחר סיום הכשרתו יצא ישירות לקורס מ"כים. אולם לאחר קורס המפקדים, במקום לחזור לחטיבת כפיר המוכרת, ממנה הגיע, פנה לדרך לא צפויה לחלוטין. למי מקוראינו שלא מכיר, גדוד ברדלס הוא גדוד חי"ר חדש הכפוף לחטיבת הערבה. הוא למעשה גדוד החי"ר המעורב השלישי במספר, לאחר גדוד הקרקל הוותיק יחסית וגדוד אריות הירדן האמון על גזרת בקעת הירדן. כך, עם חזון הלוחמים לצד לוחמות, נולד לו לאחרונה הגדוד החדש, כאשר מחזור הטירונים הראשון, שלמעשה עליו ייבנה כל הגדוד, התגייס רק באוגוסט האחרון. 
"זאת גאווה עצומה להקים גדוד חדש וזכות שלא כל מפקד מקבל לידיו", הוא אומר בחיוך. "אז נכון, זה גדוד צעיר וחסר ניסיון, אבל מבחינתי זה מקום שממנו אפשר רק לצמוח. זאת גאווה לפקד על טירונים שמלאים בכל כך הרבה מוטיבציה. יש המון לילות לבנים, אבל זה שווה הכול, שווה את המחשבה שאנחנו עושים את זה בשביל לפתח את הגדוד, ליצור לו שם טוב ולהגדיל אותו".
הייתה איזושהי תחרות בין החניכים בקורס לגבי השיבוץ לגדוד החדש?
"כל המ"כים רצו להגיע לשם, זה ברור. אבל לא כי הם לא אהבו את החטיבות מהן הגיעו, אלא כי זו באמת גאווה להתחיל משהו מלמטה".
אנואר, מה אתה חושב על הדרך שבה בנך בחר?
"לא יכולתי להיות יותר גאה, עד כמה שזה קשה. אני מאמין בו בכל לבי, בו ובדרך שבחר, ומאחל לו בהצלחה. יצא לי לבקר אותו במהלך השירות כדי להביא לו אוכל של בית, ופשוט אי אפשר שלא להתגאות. ראיתי הודעות שהוא קיבל מהורים של חיילים, שהודו לו על היחס האישי והמסור לילדיהם. אני רואה את לואי ואת הגדוד הולכים ומתפתחים, כמו קרקל ואריות הירדן".
לואי, כיצד מסתדרים עם העובדה שמדובר בגדוד מעורב? איך מתנהלים?
"אנחנו מקפידים על פקודת השילוב הראוי, שבאמת יוצרת הפרדה איפה שצריכה להיות הפרדה- במקלחות, במגורים וכדומה. כך שבמקביל למשמעת ולהפרדה, אין הבל בין הבנות לבנות. כולם בסופו של דבר יוכשרו כלוחמים ברמת רובאות 07 ומבצעים את אותם האימונים והתרגילים אחד לאחד. לכל החיילים יש מוטיבציה בלי סוף".
ומה לגבי המוטיבציה שלך? מה הלאה?
"אני רוצה לצאת לקורס קצינים, להתקדם בצבא ולהגיע כמה שיותר רחוק. כולם, בבית וגם בצבא, כבר הבינו שהחיים שלי הם חיים צבאיים. הכי חשוב לי לתת את כל כולי, מה שבא לידי ביטוי בשטח בחיילים שלי. כבר במסע הראשון שלהם, סיימה הכיתה שלי את המסלול לפני תום הזמן שהוקצב לנו".
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
גיליון השבוע
מופץ בעשרות ישובים משנת 1986 לפרסום 04-6971469

רחפנים רפואיים יופעלו במרכז הרפואי "זיו" בצפת יוכלו לסייע במשבר הקורונה

זמן קריאה מוערך: 2 דקות התועלת בשימוש ברחפנים במגזר הרפואי, היתה ברורה כבר לא מעט שנים והרבה סטארט-אפים, ממומנים היטב, ניסו לעבוד על העניין ברחבי העולם בעיקר במדינות מפותחות. במרכז הרפואי "זיו"

דילוג לתוכן