fbpx

הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד 6 נאשמים מטובא ומצפת בסחיטת בעלי עסקים וקבלנים תמורת פרוטקשן

זמן קריאה מוערך: 4 דקות

פרקליטות מחוז צפון  הגישה בראשית השבוע כתבי אישום נגד 6 נאשמים המשתייכים לכנופיה מטובא שהטילה את אימתה על העלי עסקים וחקלאים מהאזור בדרישת פרוטקשן להגנה ונחשפה לפני כשבועיים בפשיטה גדולה של המחוז הצפוני.

e64de130-4fc5-40a8-a2da-a79b742f90de

כתב האישום הוגש באמצעות עוה"ד אליזבט קדמון נגד השישה שמחציתם הם מצפת (אב ושני בניו), בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע  סחיטה באיומים  קבלת רכב או  חלק גנובים, מסחר ברכב או בחלק גנובים .

הקורבנות שסירבו לשלם דמי חסות "זכו" לטעום את נחת זרועם של חברי הכנופיה וספגו נזקים כלכלים כבדים שהובילו לתשלום דמי הסחיטה או סגירת בית העסק. על פי כתבי האישום, הם פנו לאותם קבלנים, למרות שידעו כי הם מחזיקים שומרים באתר הבניה מטעמם ובאמצעות איומים גרמו להם לשלם דמי חסות תמורת "מדבקה". במקרה אחד הקורבן שילם דמי חסות בגובה של 7,500 ₪ במזומן. במקרה נוסף הקורבן שילם סכום של בין 1,200 ₪ ל1,900 ₪ במזומן תמורת שמירה של 9-10 ימים.

צילומים: משטרת ישראל.
צילומים: משטרת ישראל.

במקרה אחר לחב' עבודות עפר נגנב ציוד בשווי של 100,000 ₪ הנאשמים פנו לבעלים והציעו להחזיר את הציוד הגנוב תמורת 25,000 ₪ ואף סיפרו לקורבן כי במקרה אחר הקבלן שילם להם גם 25,000 ₪ לבסוף לאחר דין ודברים ואיומים הציוד הוחזר תמורת 5,000 ₪ במזומן ובנוסף שולם להם עוד 2,500 ₪ דמי חסות תמורת "מדבקה".

על פי כתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז צפון, ביום שישי, הנאשמים – אב ושני בניו בעלי חוות בקר ושטח מרעה היו חיילים של תושב כפר טובא זנגריה בשלב זה עדיין עצור במסגרת הפרשיה(פרטיו מצויינים בכתב האישום) ששמו נודע באזור הצפון כולו כמי שדורש ומקבל "דמי חסות" מבעלי אתרי בניה באזור הצפון תמורת הגנה על רכושם והציוד שבאותם אתרים.

הנאשמים הבחינו בשומרים מאזור הדרום באתר בנייה סמוך לשטחי המרעה שלהם בעיר צפת. לאחר אישורו של תושב כפר טובא זנגריה המוכר פנו הנאשמים לקבלן באתר ודרשו ממנו להחליף את חב' השמירה שלו בחברת השמירה שלהם.

צילום: משטרת ישראל.
צילום: משטרת ישראל.

בהמשך הנאשמים פנו גם לבעלים של חב' השמירה אותה שכר הקבלן והבהירו לו כי: " זה האיזור שלנו, רק אנחנו שומרים באזור הזה. אף אחד לא יכול לבוא אלינו מאזור אחר" בנוסף הבהירו הנאשמים לבעל חב' השמירה כי הם עובדים עם החברה של תושב כפר טובא זנגריא ושותפו המוכרים כמי שדורשים דמי חסות וגורמים נזקים כבדים לקבלנים.

הנאשמים ביחד עם תושב כפר טובא זנגריה ניסו להשפיע על הקבלן להעביר את השמירה לידיהם בטענה כי השמירות באיזור שיכות להם ואין זה מקובל להביא חב' שמירה מהדרום. הנאשמים ניסו לאיים על הקבלן והבעלים של חב' השמירה ואף הבהירו לו בשיחת טלפון כי: " הצפון הוא של תושב כפר טובא זנגריה המוכר ואנשיו וכי השומרים אינם מבינים את החוקים בצפון וכדאי להם לברר מיהם "חבורת טובא" וכי הם אנשי המערב הפרוע".

beb437c9-4c57-4eba-b0f2-a1f35cb0697f

לאחר שלא צלחו האיומים בתאריך 21.11.16 בשעה 04:00 לפנות בוקר הגיעו לאתר 4 רעולי פנים חמושים בנשק, תקפו את השומרים, הכו אחד מהם באמצעות נשק ודחפו אותם בכוח למכולה. במקביל אימו עליהם ואמרו להם כי יש להם רשות והוראה לירות בהם וכי השומרים מהדרום וצריכים לעבוד בדרום והם בדואים מהצפון וזו עבודה שלהם. השודדים כלאו את השומרים במכולה לקחו מהם את הטלפונים ומפתחות הג'יפ שלהם, כדי שלא יוכלו להזעיק עזרה. ופרצו לכלים הכבדים שחנו באתר ולקחו מהם חלקים חשובים לתפעול המכונות בשווי מאות אלפי שקלים ונעלמו מהמקום. לבסוף לאחר דין ודברים עם הנאשמים תושב כפר טובא זנגריה המוכר ושותפו הציוד שנגנב הוחזר לבעליו.

הגשת כתבי אישום אלה, תוך זמן קצר התאפשרה לאחר פעילות סמויה של מספר חודשים שבמהלכה אותרו מתלוננים שהסכימו לחשוף את מעלילי הכנופיה והאופן שבו הם נסחטו על ידם. בימים אלה יוגשו כתבי אישום נוספים וכן בעקבות התפתחויות בחקירה צפויים מעצרים נוספים של עוד חברים בכנופיה. משטרת ישראל שבה ומבקשת את הציבור לדווח על כל עבירת סחיטה, הניסיון המצטבר במגוון עבירות סחיטה ואיומים מלמד כי התשלום אינו מבטיח דבר! לא אחת התשלום מעודד את אותם עבריינים לדרוש דמי סחיטה גבוהים יותר וכן לבצע את זממם גם כלפי קורבנות נוספים. המשטרה תמשיך ותאבק בתופעה בנחישות לחשיפה, חקירה ומיצוי הדין עם העבריינים. 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
גיליון השבוע
מופץ בעשרות ישובים משנת 1986 לפרסום 04-6971469

במותם ציוו לנו את החיים- חללי מלחמת יום כיפור מצפת והסביבה. יהי זכרם ברוך

זמן קריאה מוערך: 5 דקות ביום הכיפורים הזה יימלאו 47 שנה למלחמת יום הכיפורים. 2.384 הרוגים  היו לכוחותינו באחת מהמלחמות העקובות בדם שידעה המדינה. צבאות מצרים סוריה וירדן בסיוע צבאות, לוב,עירק

דילוג לתוכן